2012. November 19. Hétfő, 12:19
November 17-én a Penny előtti parkolóban szervezte lakossági fórumát Berecz Gábor a péceli Jobbik önkormányzati képviselője. A fő téma az elmúlt két év eseményeinek és a jövő terveinek átbeszélése volt. A pécelinfo.hu is megkereste a képviselőt.
A Jobbik 2010-ben az országos választásokon Pécelen a szavazatok 15,7 százalékát szerezte meg, az önkormányzati választásokon pedig egy képviselőt tudott a testületbe ültetni. Azóta Ön szerint hogy változott a Jobbik támogatottsága, megítélése városunkban?
Valóban a Jobbik péceli Alapszervezete 2010-ben egy fővel delegálhatta magát a képviselő-testületben. Az azóta eltelt idő azt sugallja számomra, hogy a Jobbik erősödött. Sokan kerestek meg problémájukkal, tehát bíznak, számítanak a Jobbikra Pécelen. Lehetőségem szerint segítettem is. Most is épp egy ilyen ügyön dolgozunk több képviselőtársammal együtt.
Hogy értékeli a testület elmúlt két évét?
Úgy gondolom, végre a város egy olyan képviselő-testületet választott magának, akik értük és a városért munkálkodnak. Természetesen a régiek között is volt tisztességes képviselő, nem is őket szeretném ezzel bántani.
Milyen a testület tagjainak együttműködése? Gördülékenyen zajlik a munka?
Eleinte sokszor jöttünk össze, hogy megvitassunk egy-két napirendi pontot. Mostanában ez úgy látom elmaradt, legalább is én nem tudok róla, hogy lettek volna ilyen megbeszélések. Ennek ellenére azt mondom, a testületi ülések mindig jó hangulatban zajlanak le. Persze ez nem azt jelenti, hogy mindenki bólogat a feltett határozati javaslatokra, hanem épp ellenkezőleg, néha parázs viták tudnak kialakulni egymás közt. Ha vannak jó érvek, azt én is szívesen meghallgatom, hisz az embernek minél szélesebb rálátása van egy dologról. annál jobban megtudja ítélni, hogy hogyan döntsön róla.
Az önkormányzati rendszert, az önkormányzatok finanszírozását átalakítják. Jövőre több területen tapasztalhatunk változást. Mit tekint a legnagyobb kihívásnak, és hogy lehet ezekre felkészülni?
Ez a kérdés még nem időszerű, mivel nagyon sok dolgot akar megváltoztatni a kormány, de sajnos ezekről a döntéseikről mostanában, csak az utolsó pillanatban kapunk értesítést. Ami viszont egyértelmű az az, hogy a részletek törlesztése egyre nagyobb terhet ró az önkormányzatokra. Csak remélni merem, hogy a kormány ötlete, miszerint átvállalna egy bizonyos részt a hitelünkből, meg fogja hozni az eredményét, és egy kicsit megkönnyebbülhetünk. Ami persze nem azt fogja jelenteni, hogy onnantól kezdve szórhatjuk a pénzt.
Milyen ügyekben tudott a péceli Jobbik ellenvéleményeket megfogalmazni a testületi üléseken. Melyek voltak a nagyobb horderejű ügyek?
Ellenvéleményeket nem sok esetben kellett hoznunk, mert ahogy én megfogalmaznám a szerepünket a testületben mi egy konstruktív ellenzék vagyunk. Ahogy a nagypolitikában, úgy itthon is azt valljuk, hogy megszavazunk minden olyan ötletet, ami a haza (itt kicsiny városunk) érdekét szolgálja, de minden olyannak ellene vagyunk, ami ellen szól. Ezért van az, hogy egyes esetekben mi teljesen máshogy látjuk a dolgokat, mint más képviselő-társaim. Személyiségi jogra hivatkozva, csak név nélkül említeném meg, hogy volt olyan határozati javaslat amit pont ezért a felfogás miatt nem tudtam megszavazni.
És nem tudtam megszavazni azt sem, hogy Pécelen fizetőssé tegyék a vérvételt. Nekem is havonta be kell mennem gyógyszereket íratni a rendelőbe, és azt látom, hogy nagyon sok ember veszi igénybe a vérvételt. Ezek az emberek nem jó dolgukban vizsgáltatják meg magukat. Sokszor súlyos betegek, akiket úgy érzem nem lehet még ezzel is terhelni. Van nekik bajuk így is.
De ugyanez az érzés volt akkor is, amikor két utca nevét szerettük volna megváltoztatni.
Az előzetes munkákban kifejezetten ügyeltünk arra, hogy ezek az utcák a lehető legkevesebb lakót érintsen, ugyanakkor azért központi helyen legyen. Így jött a választás arra, hogy az Eszperantó közt szerettük volna Wass Albert közre változtatni, és a Kórház-közt (ami már nem fedezi ugye a valóságot, mert kórház a környékén sincs) szerettük volna, ha Horthy-közre változik. Nos ebben a kérdésben azt látom, hogy ez a képviselő-testület még mindig nem az a testület, aki bátran fel merné vállalni hőseink tetteit. Most mondhatnánk itt, hogy Horthy egy megosztó személyiség. Nos lehet, hogy egyesek szerint az, de véleményünk szerint, sok ember elfelejti azt, hogy milyen sikereket ért el Magyarország számára kormányzónk. Sok érv vetődött fel innen is, onnan is. Én nem szeretnék elmenni a tény mellett, hogyha nincs a kormányzó, akkor lehet, hogy ma itt ezen a területen románul beszélünk. Persze sokan azt mondják, hogy Horthy belevitte az országot egy háborúba. Kíváncsi lennék, hogy ma, amikor a NATO tagjai vagyunk, a mindenkori miniszter, hogy kerülné ki egy háborúba való csatlakozásunkat, ha a NATO esetleg háborút indít egy másik ország ellen. De nem akarom ezzel elvinni a beszélgetést más irányba...
A kérdőíven szerepel, hogy a péceli Jobbik " küzd a mutyizás ellen, és mindig határozottan felszólal, ha a legkisebb gyanú is felmerül". Tudna pár konkrétumot mondani? Az elmúlt két évben volt, hogy felmerült a gyanú?
Igen, hát ezt a kérdést már mások is feltették nekem. Úgy érzem, nem voltam elég pontos a kérdés megfogalmazásánál. Ez arról szól leginkább, hogy vannak olyan bizonyított tények, melyet elődeink hanyagsága, vagy egyéb más tényezők miatt olyan dolgokat tettek, ami miatt polgármester urunk már megtette a büntető feljelentést. Nos ezek az ügyek számunkra is fontosak, hisz mi is azt szeretnénk, hogy végre a múltat lezárva, tiszta lappal, teljes erővel a mai gondokra koncentrálva dolgozhassunk és ne gátoljanak ebben olyan be nem számított események, ami csak hátráltatja munkánkat. Több ilyen eset volt már, és nagyon bosszantó érzés az, amikor egy ilyen dolog miatt, nem teljesülhetnek terveink.
Az, hogy az elmúlt két évben volt-e ilyen eset, arra azt tudom válaszolni, hogy az emberek gondolkozása különböző. Vannak olyan dolgok, amik másoknak természetesek, míg számunkra ugyanezek a dolgok összeférhetetlenek a képviselői munkával.
Fotó: video-tar.hu
{jcomments on}